Jaka forma finansowania zakupu samochodu jest korzystniejsza?

Jaka forma finansowania zakupu samochodu jest korzystniejsza?

Prasóweczki

Leasing czy kredyt? To dylemat niejednego przedsiębiorcy. Obie metody mają zarówno zalety i wady. To na której z nich bardziej skorzystamy zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy oraz od środków jakie posiadamy.

Jaka forma finansowania zakupu samochodu jest korzystniejsza?

 

Czym jest leasing i dlaczego mam go wybrać?

Leasing to umowy między firmą leasingową, która zakupuje odpowiedni przedmiot umowy i przekazuje go w użytkowanie leasingobiorcy, który w zamian za wypożyczenie spłata miesięczne raty. Umowa zakłada czas spłaty i wysokość rat, po których spłaceniu przedmiot leasingu przechodzi w ręce leasingobiorcy i staje się on jedynym właścicielem pojazdu, który był przedmiotem umowy leasingowej. Nie jest jednak konieczne jego wykupienie. Umowa może zawierać warunki wykupu, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, czy my tego chcemy. Z opcji wykupu najlepiej jeżeli skorzysta przedsiębiorca, który pozyskane w ten sposób dobra przeznacza do eksploatacji. Biorąc pod uwagę leasing samochodu spory odsetek firm w Polsce wybiera to rozwiązanie. Do podstawowych korzyści płynących z wyboru leasingu jest czas trwania spłaty, który wynosi zwykle od 2 do 5 lat. Po tym czasie stajemy się właścicielem pojazdu i nie jesteśmy dłużej uwiązani umową. Drugą zaletą może być mała ilość formalności. W większości przypadków to firma leasingowa załatwia większość formalności, ze względu na to, że na początku to ona jest właścicielem pojazdu. Trzecim plusem jest niski koszt własny wnoszony przy podpisywaniu umowy – zwykle między 0 – 45 %.

A może kredyt?

Przedmiotem leasingu nie może być jednak wszystko. To zasadnicza różnica, która dyskwalifikuje nas w przypadku chęci zakupu np. nieruchomości. W takim przypadku pozostaje nam jedynie kredyt. Porównajmy zatem leasing samochodu z kredytem na zakup właśnie samochodu, aby nasze zestawienie było jak najbardziej miarodajne. Podstawową różnicą, która odróżnia leasing od kredytu jest fakt, że kredyt wymaga znacznie dłuższego okresu spłaty. Większość banków spłatę kredytu rozkłada na kilka lub kilkanaście lat. Na szczęście wydłużenie okresu spłaty wiążę się ze zmniejszeniem miesięcznej raty, co korzystanie wpłynąć może na płynność finansową naszego przedsiębiorstwa. Drugą istotną zaletą kredytu jest jego kwota, która zazwyczaj może być większa w przypadku banku, jeśli porównujemy go do przeciętnej firmy leasingowej. Poza oczywistymi zaletami, kredyt posiada liczne wady. Jedną z nich jest ogromna liczba formalności, których nie unikniemy biorąc kredyt w banku. Sytuacja jest inna w przypadku wzięcia kredytu w firmie pożyczkowej – tam unikniemy większości zaświadczeń, korzystnej historii kredytowej i tym podobnych dokumentów.

Jaki werdykt?

Trzeba przyznać, że to na co się decydujemy wynika z wielu czynników. Nie ma jednej, odpowiedniej dla każdego drogi, która poprowadzi go do pomyślnego finansowania swojego biznesu. Za każdym razem należy brać pod uwagę liczne zmienne, ponieważ podjęta decyzja będzie wiązała nas umową przez kilka lat.

 

zobacz również Leasing uproszczony

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments